środa, 6 października 2010

Sos czosnkowy

Idealnie pasuje jako dodatek do mięsa, pizzy, domowego kebaba lub sałatki. Jest tak łatwy w przygotowaniu, że aż wstyd nie umieć go zrobić. Jednak aby wyszedł naprawdę dobry należy go przygotować przynajmniej godzinę przed spożyciem. Po prostu chodzi o to żeby czosnek miał czas uwolnić swój smak i aromat, wtedy smakuje niesamowicie.

A więc do rzeczy...

Sos czosnkowy - czas przygotowania: 5 minut

Składniki:
  • jogurt naturalny (duży lub mały, zależy ile sosu potrzebujesz)
  • główka czosnku
  • ostra papryka lub chilli (zmielone przyprawy nie warzywa)

Narzędzia:
  • wyciskarka do czosnku
  • nóż
  • łyżka lub inne mieszadło

Przygotowanie:

Najpierw obierz ząbki czosnku. Ile to zależy od ilości sosu (wielkości jogurtu), ja na duży pojemnik jogurtu daję 7 - 8 ząbków. Jeśli masz mały jogurt albo chcesz uzyskać bardziej delikatny smak to użyj mniejszej ilości czosnku. Lepiej na początku wrzucić mniej i ewentualnie dodać następne jeśli po spróbowaniu stwierdzisz, że sos jest za słaby.

Otwieramy jogurt i mieszamy go kilka razy żeby pozbyć się ewentualnych wodnistych nacieków na powierzchni. Teraz wyciskamy kilka ząbków czosnku i mieszamy aż czosnek rozprowadzi się w jogurcie. Próbujemy i jeśli trzeba to dodajemy kolejne ząbki.

Jeśli stwierdzimy, że już dobrze czuć czosnek to dodajemy nieco mielonej papryki lub chilli i znowu mieszamy. Przyprawa sprawi, że sos nie będzie idealnie biały tylko delikatnie pokropkowany (na powierzchni powinieneś widzieć pojedyncze kropeczki papryki, a nie wściekłą czerwień). Oczywiście zależy od tego ile przyprawy dodamy, nie należy jednak przesadzać bo wyjdzie nam zbyt gorzkie lub niejadalne.

Jeśli wszystko ładnie się już rozprowadziło i stwierdzisz organoleptycznie, że smakuje wystarczająco dobrze włóż sos na chwilę do lodówki. Jak wspomniałem na początku, ja zwykle daję mu minimum godzinę żeby się przegryzł bo wtedy smak i zapach jest bardziej intensywniejszy. Ale to już zależy od ciebie i okoliczności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz